Inwestowanie w nieruchomości

Opublikowane przez Marcin Wahacz w dniu

Inwestowanie w nieruchomości jest jedną z popularniejszych form wydatkowania środków finansowych w celu ich pomnożenia. Decydują się na nią głównie osoby, które posiadają własne pieniądze wystarczające do pokrycia inwestycji, ale nie tylko. Jakie jeszcze możliwości istnieją?

Zakup za gotówkę lub na kredyt

Nieruchomość można nabyć, jak wskazano wyżej, w ramach środków własnych zgromadzonych na przestrzeni lat lub na kredyt bankowy. Na ten drugi rodzaj inwestycji decydują się z reguły osoby stosunkowo młode, które nie wiedzą jeszcze do końca, gdzie chcą spędzić przyszłość, ale jednocześnie ich celem jest uzyskanie lokum jako świetnego środka do lokowania gotówki.

Choć co do zasady w obydwu przypadkach finansowania zakupu mieszkania można zdecydować się na odsprzedaż lokalu w terminie kilku lat od zakupu, to w praktyce decydują się na to głównie osoby nabywające nieruchomość za gotówkę.

Zakup do odsprzedaży

Ten rodzaj nabycia nieruchomości wiąże się z późniejszym odsprzedaniem jej dalej w celach zarobkowych. Ma on miejsce szczególnie gdy istnieje możliwość nabycia mieszkania czy domu w okazyjnej cenie, wyremontowania go niedużym kosztem i sprzedaży za znacznie większe pieniądze.

Na taką formę inwestowania decydują się przede wszystkim osoby dysponujące własnymi środkami umożliwiającymi pokrycie całej kwoty do zapłaty. Dodatkowo, są to głównie inwestorzy świadomi, że zwrot nie nastąpi w krótkim terminie i może potrwać kilka lat – licząc okres remontu oraz czas między wystawieniem nieruchomości na sprzedaż i faktycznym zbyciem.

Kupno pod wynajem

Znacznie więcej osób (zwłaszcza tych, które kredytują zakup) decyduje się na nabycie nieruchomości w celu jej wynajęcia. W ten sposób z reguły “kredyt spłaca się sam” z odstępnego, jakie muszą zapłacić mieszkańcy lokalu, a po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach – kredytobiorcy stają się pełnoprawnymi właścicielami lokum bez zobowiązań i z niewielkim wkładem własnym w całość.

Istnieje również możliwość nabycia nieruchomości w celu jej wynajęcia jedynie okresowo: zazwyczaj w sezonie letnim, turystom. W takiej sytuacji przychód jest osiągany jedynie przez część roku, a przez resztę – należy albo utrzymać nieruchomość ze środków własnych, albo z odłożonych pieniędzy zarobionych na wynajmowaniu go turystom. Przychód jest znacznie wyższy, ale nie jest osiągany przez większość roku, a przy tym – jest niepewny.

Warto zainteresować się inwestowaniem w nieruchomości za pomoca platformy crowdinvestingu – Social.Estate

Kategorie: Zdrowie