Jak wybrać męskie buty do biegania?

Opublikowane przez Marcin Wahacz w dniu

Należy zdawać sobie sprawę, że wybranie odpowiednich butów do biegania może wydawać się zadaniem bardzo skomplikowanym. W jaki sposób można znaleźć obuwie, które będzie idealne do danych stóp?

 

Buty przeznaczone do indywidualnych potrzeb

Mężczyzna podejmując decyzję o wyborze butów do biegania powinien przede wszystkim postawić na produkt, który będzie najlepszy do jego stylu biegania. Odzież sportowa musi być bowiem dostosowana do indywidualnych preferencji.

Rekomendowane jest uwzględnienie nie tylko osobistej biomechaniki, ale również rodzaju uprawianych biegów. W celu określenia w jaki dokładnie sposób stopa będzie uderzała w podłoże, wystarczy zaobserwować, która część będzie dotykała powierzchni jako pierwsza. Może to być bowiem śródstopie, pięta, albo przedstopie. Obecnie można zaopatrzyć się w buty dostosowane do rodzaju uderzania stopy w podłoże.

 

Określenie swoich celów

Mężczyzna musi wiedzieć po jakiej nawierzchni planuje biegać. Osoby, które trenują na szlakach, powinny zaopatrzyć się w obuwie, które jest zaprojektowane specjalnie do biegów przełajowych. Z kolei panowie, którzy będą regularnie biegać po ulice, nie mogą zaopatrywać się w tenisówki.

Kolejną istotną kwestią jest bardzo dokładne przeanalizowanie swoich celów i oczekiwań. Osoba planująca kupić buty musi wiedzieć czy planuje dłuższe wybiegania czy treningi trwające krócej niż godzinę. Bardzo istotne znaczenie ma także intensywność, z jaką biega dana osoba.

 

Amortyzacja i elastyczność

Mężczyzna kupując buty musi uwzględnić amortyzację. Jest to bowiem zdolność butów do absorbowania ewentualnych wstrząsów, które będą powstawały w momencie, gdy stopa uderzy o podłoże.

Warto mieć świadomość, że w butach, które zostały zaprojektowane przez producenta z myślą o uderzeniu piętą o podłoże, zdecydowanie większa uwaga będzie skupiona w okolicach pięty buta. Właśnie w tym miejscu są absorbowane wstrząsy.

Koniecznie należy jednak zdawać sobie sprawę, że zbyt duża amortyzacja może doprowadzić do mniejszej stabilności i precyzji.

Kategorie: Sport