Noż na leśne wędrówki

Opublikowane przez Marcin Wahacz w dniu

Noże bushcraftowe to jedne z najbardziej popularnych rodzajów noży wykonywanych ręcznie i mających zastosowanie na co dzień. Wśród tych, po jakie chętnie sięgają kucharze i osoby lubiące spędzać czas w kuchni są noże wykonane ze manufaktur knifemakingowych.

Noże bushcraftowe – na co dzień i na wyjazd

Customowe noże bushcraftowe to nie tylko jedne z najchętniej wybieranych noży, ale też wysokiej jakości produkty, sprawdzające się nawet podczas bardzo wygajających sytuacji survivalowych. Choć kosztują nieco więcej niż tradycyjne noże kuchenne, ale warto wiedzieć, że ich cena jest adekwatna do jakości. Co istotne, służą przez długi czas. Idealnie nadają się do zabrania na obóz, biwak, pod namiot i na każdy wyjazd.

Sprawdź: Noże bushcraftowe – PB Forest Knives

W praktyce cena noży nie jest aż tak wysoka, by większość z nas nie mogła sobie na nie pozwolić. Biorąc pod uwagę wysoką jakość i fakt, że będą służyć długi czas – jest to dobry zakup na lata. Kolejna kwestia to  fakt, że noże nie są małe, a na rynku można znaleźć wiele rodzajów. Są to np. standardowe noże robocze, np. dla kucharzy i noże dla osób, które rzeźbią w drewnie. Inną kategorią są noże dla pracowników budowlanych, a także noże outdoorowe i survivalowe. Można nawet znaleźć bezpieczne w obsłudze noże dla najmłodszych uczestników survivalowych wyjazdów, które dają możliwość oswajania się z obsługą tego typu narzędzi.

Idea bushcraftu a jakość noży…

Bushcraft i sprzęt survivalowy to podstawowe wyposażenia dla każdego miłośnika wyjazdów, który szuka dobrych produktów na wypady biwakowe, wędrówki, ale też noży dobrych do cięcia, krojenia jedzenia i innych czynności. Noże bushcraftowe są przydatne w wielu sytuacjach – także wtedy, kiedy chcemy strugać w drewnie. Są praktyczne i łatwe w użyciu podczas pobytu w terenie.

Od lat wysokiej jakości noże bushcraftowe są produkowane w Skandynawii, skąd trafiają też do Polski. Łączy się to z ideą prostoty i funkcjonalności, jaką dają na co dzień. Co ciekawe, pierwsze tego typu noże były tworzone przez szwedzkich rzemieślników do stosowania na co dzień. Z czasem ich dobra jakość i praktyczność sprawiły, że zaczęto ich używać także za granicą – i tak jest do dziś.

Idei bushcraftu i noże bushcraftowe to pojęcia blisko połączone. Niemal każdy zwolennik survivalu i bushcraftu posiada taki nóż na stałe przy sobie. Czasem jest to kilka noży. Przemawia za tym m.in. trwałość wykonania, bo noże na ogół wyrabia się ze stali węglowej lub nierdzewnej. Ponadto są łatwe w ostrzeniu i ergonomiczne, dzięki czemu mają praktyczne zastosowanie na co dzień. Tym, co je wyróżnia jest także wygodna rękojeść, co zapewnia wygodę podczas korzystania.

Noże bushcraftowe to obecnie najpopularniejsza z serii noży, które mają zastosowanie w trakcie wyjazdów rodzinnych,w gronie znajomych i ogólnie w trakcie pobytów outdoorowych. Można ich też używać w domu, ponieważ są praktyczne i trwałe. Nadają się do prostych prac w kuchni, a dla miłośników bushcraftu stwarzają nowe możliwości. Część z nich ma niewielkie rozmiary, przez co łączą wygodę przechowywania i stosowania z szerokimi możliwościami jakie posiadają.

Kategorie: Hobby