Oznaczanie wodociągów za pomocą taśmy

Opublikowane przez Marcin Wahacz w dniu

Zgodnie z polskimi normami wodociągi powinny by oznaczane. Ma to na celu zidentyfikowanie obiektu w ziemi podczas wykopów. Taśma zazwyczaj znajduje się nad rurami co pozwala uniknąć uszkodzenia. Ostrzegawcza taśma wodociągowa zostaje umieszczona nad rurami co podczas prac ziemnych pozwala na wcześniejsze zauważenie obiektu i uniknięcie uszkodzenia, które mogłoby doprowadzić do kosztownej naprawy.

Sprawdź – taśma wodociągowa – PTS Rabka

Podczas prac ziemnych rurę umieszczoną w ziemi przysypuje się warstwą około 30cm, następnie umieszcza się taśmę oznaczeniową i zasypuje się resztę wykopu. Taśmy lokalizacyjne stosowane w wodociągach jak i kanalizacji powinny być koloru niebieskiego lub brązowego. Za odpowiedni kolor odpowiada instrukcja techniczna K1. Materiałem stosowanym do ich produkcji jest najczęściej polietylen modyfikowany. Zachowuje on swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur. Może to być nawet od -20°C do +60°C. Wysoka odporność mechaniczna pozwala na zabezpieczenie przed zniszczeniem przez czynniki środowiskowe znajdujące się pod ziemią takie jak ostre kamienie czy lekkie osunięcia gruntu. Przy taśmach lokalizacyjno-ostrzegawczych często stosuje się również stalowy wkład który pozwala na szybkie wyznaczenie przebiegu trasy jeśli nie znamy jej dokładnej lokalizacji. Jest on wykonany ze stali kwasoodpornej.

Dodatkowo podczas zamawiania taśm wodociągowych możemy zamówić ich personalizację, czyli specjalne napisy które umożliwią jeszcze prostsze zidentyfikowanie obiektu znajdującego się w ziemi. Możemy np. umieścić na taśmie napis “Uwaga wodociąg” lub “uwaga kanalizacja”. Taśmy ostrzegawcze są elementem niezbędnym podczas układania instalacji wodociągowych. Pozwalają również niewielkim kosztem zapobiec potencjalnym uszkodzeniom, których cena może znacząco przekraczać koszt oznaczenia poprzez taśmę.

Kategorie: Budownictwo