Systemy chłodnicze na najwyższym poziomie

Opublikowane przez Marcin Wahacz w dniu

Systemy chłodnicze są niezwykle ważnymi elementami każdego samochodu, które zapewniają mu utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika. Dzięki temu jazda może przebywać bez przegrzań, a co za tym idzie przestojów wywołanych awariami. Systemy chłodnicze na dobrym poziome są niezwykle ważne w samochodach ciężarowych – są one dużych rozmiarów i wyjeżdżają w odległe trasy przemierzając bardzo duże dystanse. W takich dystansach silnik pracuje praktycznie non stop – dlatego musi być dobrze chłodzony aby zapewnić stałość transportu i poprawność wykonania zleceń.

Zobacz również: Części do samochodów dostawczych – DBK Parts

Rodzaje systemów chłodniczych

Na rynku można znaleźć różne rodzaje systemów chłodniczych. Do najbardziej popularnych należą:

-Bezpośrednie układy chłodzenia – następuje w nich wymiana ciepła między ścianami elementów urządzenia a powietrzem, które je otacza. Mówiąc wprost – powietrze odbiera ciepło, jakie produkowane jest przez ciężko pracujące urządzenia. Im większa powierzchnia ,,styku” urządzeń z powietrzem tym wymiana ta zachodzi po prostu intensywniej. Stosuje się tutaj także wentylatory nadmuchowe zwiększające przepływ powietrza dzięki czemu proces chłodzenia zachodzi jeszcze lepiej. Temperatury do jakich nagrzewają się określone elementy silnika – np. cylindry czy głowica to nawet 280 stopni! Dlatego tak ważne jest sprawne chłodzenie.

 

-Pośrednie układy chłodzenia – również spełniają swoje zadanie, lecz są trochę inaczej wykonane. Jak sama nazwa wskazuje działają pośrednio – z pomocą cieczy chłodzącej. Odbiera ona wyprodukowane ciepło, które następnie jest oddawane do zewnątrz w wymienniku ciepła o znanej wszystkim nazwie – chłodnicy.

 

-Układy chłodzenia otwarte – to starsze rozwiązania, lecz je też można nadal spotkać. Układy te pracują w ciśnieniu atmosferycznym i posiadają w swojej budowie ciecz chłodzącą. Jednak posiadają kilka wad jak na przykład ograniczenie maksymalnej temperatury chłodzenia – jest to spowodowane obecnością cieczy, która naturalnie wrze w danej temperaturze.

 

-Układy chłodzenia zamknięte – nowsze rozwiązanie. Zastosowano dodatek zaworu utrzymujący stałe ciśnienie co zwiększa maksymalną temperaturę cieczy chłodzącej. Mówiąc prościej może być bardziej nagrzana bez wrzenia.

 

Wnioski

Systemy chłodnicze są bardzo ważne i decydując się na kupno/wynajem samochodów warto jest zbadać ich kondycję oraz rodzaj. Przegrzanie silnika może zastopować przewóz ważnych materiałów w wyniku czego terminowość zlecenia może nie zostać utrzymana – w branży przewoźniczej jest to po prostu niedopuszczalne. Dlatego warto dbać o swoje systemy chłodzenia.