Szybki internet – moc światłowodu

Opublikowane przez Marcin Wahacz w dniu

Internet światłowodowy to dzisiaj podstawa szybkiego korzystania z sieci. Rzadko kiedy spotyka się w nowożytnym świecie stare rozwiązania, oparte na kablu telefonicznym itd. Moduły światłowodowe są po prostu istotną częścią dzisiejszego życia i prawdopodobnie bez nich nie moglibyśmy robić tego, na co pozwala współczesny internet. Wszystko opiera się na odpowiednim montażu kabla światłowodowego, który jest nośnikiem informacji. Kabel ten wyróżnia się niesamowitą prędkością przesyłania danych i dosyć prostym montażem, jeśli człowiek wie, co robi.

 

Oprócz wymienionego kabla, równie istotny jest modem lub router. Jest to urządzenie pośrednie, poprzez które możemy podłączyć komputer do internetu. W przypadku modemu robi się to za pomocą kabla (jest to stare, mało używane rozwiązanie), w przypadku routera możliwe jest połączenie bezprzewodowe Wi-Fi. To urządzenie pośrednie jest konieczne, aby móc korzystać z internetu, bowiem kabla światłowodowego nie sposób podłączyć do komputera bezpośrednio. Usługa musi zostać wpierw odblokowana, do czego potrzebny jest wymieniony modem lub router.

 

W takich urządzeniach bardzo często stosuje się moduły SFP, które odpowiadają za odpowiednie połączenie. Za ich pomocą możliwe jest nie tylko monitorowanie samego połączenia z internetem, ale również jego konfiguracja w obrębie prywatnej sieci. Moduły te są bardzo małej wielkości i to zwykle do nich podłącza się kabel światłowodowy. Można je spotkać w większości routerów, które są dzisiaj produkowane i wypuszczane na rynek.

 

Nieco innym modelem są wkładki SFP+, pozwalające na nieco więcej możliwości, niż wymienione wcześniej moduły. Jednak koniec końców obydwa urządzenia są po to, aby internet działał u każdego odbiorcy jak należy, a więc był na tyle skuteczny, żeby osiągnąć odpowiednią prędkość światłowodową. Jest to w gruncie rzeczy podstawa współczesnej technologii informatycznej, dotyczącej montażu dobrze działającego podłączenia sieciowego. Warto posiadać je w swoim domu lub w miejscu pracy.