Uchwyty stanowiące powitanie każdej szafki

Opublikowane przez Marcin Wahacz w dniu

Uchwyty meblowe znajdują się na froncie każdej szafki znajdującej się w domu. Pozwalają one na swobodny dostęp do zawartości znajdującej się wewnątrz jej, a także na jej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Istnieje wiele rodzajów uchwytów meblowych, które będą dobierane w zależności od okoliczności, upodobań i otoczenia.

Rodzaje uchwytów meblowych

  1. Gałki – stanowią jednopunktowe, symetryczne uchwyty. Dzielą się one na 3 podgrupy:
  2. małe (do 20mm) – często bardzo ładnie wykończone, aczkolwiek bywają problematyczne. Mianowicie ze względu na swoje rozmiary ich otwieranie bywa kłopotliwe- chwyt palcami i mocne pociągnięcie może być uciążliwe dla starszych i małych dzieci
  3. średnie (20-40mm) – najbardziej popularne
  4. duże (>40mm) – stanowią mocny akcent wystroju danego pomieszczenia, bardzo wygodne

 

  1. Podłużne – najliczniejsze, bardzo wygodne i funkcjonalne. Dzielą się kształtami (np. CC, Y). Często stosowane w łazienkach – można na nich zawiesić ręcznik czy parasol. Pasują zarówno do wąskich jak i wysokich mebli ze względu na możliwość ich mocowania w pionie i poziomie.

 

  1. ,,T-Bar” – w kształcie litery T. Bywa jedno lub dwupunktowy. Stanowią one niejako połączenie gałek i uchwytów podłużnych. Ciekawe jest to, że zamontowane w pionie mogą posłużyć jako wieszak na ubrania – dodatkowa funkcjonalność zawsze w cenie!

 

  1. Krawędziowe – minimalistyczne, nierzucające się w oczy, skryte, zazwyczaj montowane od tyłu.

 

  1. Muszlowe – uchwyty w jak sama nazwa wskazuje kształcie muszli – przyciągane.

 

  1. Wpuszczane – wymagają wykonania wgłębienia, otworu w meblu np. poprzez frezowanie, przez co nie zawsze mogą być użyteczne np. w sytuacji gdy klient nie chce aby mebel był uszkodzony. Zdecydowaną zaletą jest brak wystających elementów. Są to bardzo często stosowane uchwyty w drzwiach przesuwanych.

 

 

Wygląd

Aby dopełnić rodzaj uchwytu do swoich potrzeb należy uwzględnić jeszcze jeden aspekt – wygląd. W zależności od stylu w jakim wykonane jest dane pomieszczenie uchwyt meblowy powinien go dopełniać. Przykładowo: Styl nowoczesny – uchwyty podłużne, lub łukowe. Styl retro – uchwyty gałkowe.

Sklepy meblowe dają spore pole do popisu w tym temacie – warto zgłębić temat i wybrać odpowiednie do swoich upodobań uchwyty meblowe.