Wkręty do drewna – jak je wybrać?

Opublikowane przez Marcin Wahacz w dniu

Podczas łączenia różnego rodzaju drewnianych elementów, bardzo istotne jest to, jakie zastosujemy w tym przypadku łączenia. Kwestią bardzo istotną jest nie tylko ich rodzaj czy rozmiar, ale również jakość – bowiem odpowiedniej klasy akcesoria meblowe wydłużają żywotność ostatecznych wyrobów.

Aprobata techniczna – czyli co?

Każdy rodzaj wkrętów przeznaczonych do drewna powinien posiadać tak zwaną aprobatę techniczną. Ich obecność można sprawdzić na łbie wkręta – jest tam wytłoczone jego oznaczenie.

W większości przypadków, wkręty przeznaczone do łączenia drewnianych elementów wykonane są z metalu. Dlatego też należy zwrócić baczną uwagę na zastosowane rozwiązania antykorozyjne, szczególnie gdy drewniana konstrukcja ma znajdować się na dworze lub w pomieszczeniu narażonym na wilgoć. W takiej sytuacji bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie ich przed korozją, bowiem rdza i zacieki powstałe z niej nie tylko prezentują się bardzo nieestetycznie, ale również prowadzą do zmian w strukturze drewna.

Określenie ilości

Niestety, w przypadku wkrętów do drewna ani ich nadmiar, ani niedomiar nie są dobre. Jest tak dlatego, że zbyt wiele akcesoriów w meblu może doprowadzić do zniekształcenia struktury drewna (zwłaszcza gdy mamy do czynienia z delikatniejszą jego odmianą), a zbyt mała ich ilość – nie zapewni konstrukcji odpowiedniej nośności.

Większość specjalistów do określenia niezbędnej ilości wkrętów dokonuje obliczeń z zastosowaniem specjalnych wzorów. W ten sposób są w stanie poznać optymalną liczbę tych akcesoriów, którą trzeba zastosować w danej drewnianej konstrukcji dla zapewnienia jej optymalnych warunków.

Jakość nade wszystko

To, że należy wybrać odpowiedni rodzaj wkrętów, dla każdego specjalisty będzie oczywiste. Podobnie zresztą jak fakt, że należy zadbać o jak najlepsze dostosowanie jakości do potrzeb. Jak wiadomo, im lepsze wykonanie jakiegokolwiek akcesorium meblowego, tym wyższa cena. Jest to jednak inwestycja w bezpieczeństwo i estetykę, która jest zachowana, gdy dysponujemy wysokiej klasy wykończeniem konstrukcji.

Kategorie: Budownictwo