Wolumen – definicja, rodzaje, korzyści

Opublikowane przez Marcin Wahacz w dniu

Dzięki znajomości takiej wartości jak wolumen na giełdzie inwestorzy prywatni mogą dostrzec swoją szanse i zakupić aukcje danej firmy. Jest to bardzo ważny parametr, bez którego niejako ciężko by się funkcjonowało takim osobom – wbrew pozorom stanowią one bardzo małą część rynku względem ogromnych firm i korporacji, które po prostu nadają cały bieg wszystkim zdarzeniom.

 

Wolumen – definicja, rodzaje, korzyści

Wolumen określa ilość zakupionych akcji jednego rodzaju w danej jednostce czasu. Całość prezentowana jest w postaci pików wzrastających bądź malejących dostępnych na wykresach. To one stanowią główny element analizy inwestowania – te fale należy bardzo dobrze zrozumieć i pojąc ich zmiany aby czerpać korzyści z inwestowania. Wolumen na giełdzie określany jest poprzez ilość zakupionych akcji w danej jednostce czasu. System sprawnie sumuje te akcje wysyłając informacje do systemu – dlatego z reguły klienci indywidualni dowiadują się o tym z jakimś; mniejszym lub większym opóźnieniem. Dlatego też konieczne jest szybkie i trzeźwe działanie polegające na zakupieniu akcji i ich sprzedaży w odpowiednim momencie. Niestety dla wielu – firmy i korporacje starają się ukrywać swoje wolumeny rzeczywiste nie dając innym pełnego poglądu na zakup akcji. Dlatego też wiele osób próbuje działać na własną rękę i obejść ten parametr w inny sposób.

 

Wolumen nie jest jeden – istnieje kilka rodzajów wolumenów z których jedne są mniej, a drugie bardziej przydatne. Zalicza się do nich:

-Wolumen rzeczywisty; najbardziej pożądany rodzaj, często ukrywany przez najgrubsze ryby. Określa on ilość zakupionych akcji w danej jednostce czasu. Dla wielu niestety bardzo rzadko dostępny.

-Wolumen tickowy; określa liczbę zmian cenowych również w danej jednostce czasu. Minimalne wahania cen przydatne są na pozagiełdowym rynku walutowym Forex.

-Wolumen transakcyjny; stanowi dla wielu tylko wartość poglądową i niewielu się do niego stosuje. Określa po prostu liczbę transakcji danych akcji, ale nie ich objętość co może być bardzo mylące.

 

Podsumowanie

Branie udział w ,,graniu” na giełdzie jest bardziej skomplikowane niż wielu osobom się wydaje. To lata pracy i analiz wykresów aby wypracować sobie własne schematy postępowania. Dodatkowo niezbędnym jest posiadanie nerwów na wodzy. Wolumen no parametr, którego dobre poznanie zdecydowanie może przyczynić się do zwiększenia efektywności przychodów poprzez szybki zakup akcji i sprzedanie ich w odpowiednim czasie.

Kategorie: Finanse